#trendsetters – existují ještě vůbec?

Noun 1. trendsetter – someone who popularizes a new fashion

No jasně! To je ten, který vyvolává davové šílenství po tom či onom kousku. Jsou to ale návrháři? Nebo jejich roli čím dál častěji zastupují módní blogeři či lovci pouliční módy? A existují vůbec ještě takoví lidé? Ti, kteří nezastávají klasickou role model (jako většina zahraničních celebrit třeba), ale naopak stále přinášejí módě něco nového. Kdybych měla někoho takového jmenovat, jako první by mě napadla asi Ivania Carpio! Ale kdo další?

Sama sobě bych nepřišila nálepku trendsetter ani omylem. Takoví lidé jsou totiž skutečně vzácní.. Jsou to takové marketingem nebroušené diamanty. Já nosím to, co mě osloví. Netrávím doma dny vyráběním extravagantních sak či sukní, protože za a) na to nemám čas a za b) šít vlastně ani neumím. A ani nestojím před zrcadlem hodiny a nevymýšlím, co nového bych mohla do módy za každou cenu vnést. Žiju a oblékám se okamžikem (a nebo situací). Nejvíc mě asi inspirují právě street-stylové zahraniční weby. Málokdy si vyhlídnu něco, co nosí ty nejznámější blogerky.

Nekonzumuji všechny módní trendy a rozhodně neblázním po svetru s bílou tygří hlavou hned, jakmile si ho Chiara vezme na sebe. (Tím ale nevylučuji, že za rok nebudu marně hledat jemu podobný.) A netoužím ani po botaskách na platformě, po vesmírném potisku, aztéckých vzorech, holografických kabelkách nebo skutečně creepy creepers! Pro mě to jsou prostě rychle vypěstované trendy, které přicházejí v několika vlnách:

1. Nejdříve je vidíme na The Blonde Salad (2, v bílé, později na StyleScrapbook (2, 3) atd.. A ač mám Chiaru i Andy moc ráda, poslední dobou se čím dál méně častěji stává, že by nám tato první generace módních blogerek ukázala něco nového.. něco nečekaného. Něco, co bych hned musela mít.

2. Mezitím po těchto kouskách touží všechny jiné blogerky, zejména z menších států .

3. A nakonec tu máme rychlou reakci módních řetězců – Berska, Romwe, H&M a další po pár měsících prodávají svetry s tygří hlavou. A i ty botasky na platformě! Vidím je v New Yorkeru, v Gatu, … všude.

A mě to prostě pořád nebaví! (Tím ale stále nevylučuji, že za rok nebudu marně hledat jemu podobný.)

Nepovažuji se ale ani za nikoho dalšího z nám všem známého cyklu spotřebitelů.

Jak je to možné? Občas se u mě projevuje stav, který jsem nazvala far far away fashion follower. V okamžiku, kdy je něco extrémě trendy, mě daná věc spíše otravuje, protože ji vidím všude. Na módních blozích, FB stránkách módních webů, ve všech obchodech. Pamatujete třeba na výše zmíněné vesmírné motivy, aztécké vzory nebo jeleny či asymetrické dlouhé sukně? To vše mě  nudilo. Pak se ale objevilo i pár takových, které mě oslovily později a já litovala, že jsem zaspala. (Paradoxně se mi to ale moc nestává právě s trendy obecně, ale spíše s konkrétními kousky.) Nebo mám říci dozrála? Možná to tohle slůvko vystihuje lépe. Trendy se mnohdy v kurzu drží sotva jeden kvartál a to je pro mě asi až moc konzumní způsob života..  Ikdyž ruku na srdce – asi mě dřív nebo později dožene třeba trend sportovních elementů a univerzitních triček. Otázkou ale zůstává, zdali mi vůbec tyto trendy padnou a já si nějaké kousky pořídím či nikoliv.

Stává se mi to někdy i opačně? ANO! V posledních dvou letech to byl případ nutné potřeby mít ve svém šatníku oblečení a doplňky v bordové a smrkové barvě. Tak moc se Vám tyto odstíny líbí, tak moc je chcete a ony nikde. Občas něco na zahraničních eshopech nebo na Asosu.. ale baví Vás pořád jenom něco bez zkoušení objednávat? Nebaví.. Chcete je měsíc, dva, tři. Chcete je rok. Pak už Vás to neba.. And here we go – za rok a půl záplava těchto barev ve všech českých (i asijských) obchodech, e-shopech a na všech blozích.

Jak to máte Vy? Kam se řadíte?
Jaké trendy Vás dostaly a co Vám naopak přijde děsné?

PS: A víte co? Když jsem měla už skoro dva měsíce článek rozepsaný a během té doby ho pořád různě poopravovala, dopisovala a čerpala informace z různých zdrojů, po tomto článku na stylecaster.com, který vypráví příběh zeleného Kenzo svetru s tygří hlavou, jsem se do něj vlastně asi i zamilovala! :) Kdybych si ho náhodou pořizovala, musel by to být ale ten pravý, protože ty všechny ostatní mě prostě pořád nudí.. :)