#shopaholic – nakupujete více, než je zdrávo?

shopaholic

source: tumblr, edited: weirdstyle.org

Když Moleskine v roce 2011 úspěšně odlaunchoval nový přírůstek do jejich Passion kolekce – The Moleskine Passions Journals Style, bylo jasné, že ho musím mít. V té době jsem nakupovala poměrně hodně. A nemohl za to jenom ASOS, který jsem objevila začátkem roku 2010 a stal se mým dobrým skvělým kamarádem, ale také přechod z malého města do většího. To pak ani nepostřehnete, že během volna před začátkem přednášky na vás padají všechna ta HáeMka, Lindexy, Reservedy atd. No a hlavně tu máme také všemi milované slevy, že? Do toho o víkendech rády zavítáte zpět do tajných sekáčů, kde za malé peníze objevíte skutečné poklady! Ale znáte to, ty levné lákavé kousky, které vlastně nutně ani nepotřebujete. Tuhle jeden top ze slevy za 200 Kč, pak sukně za 400 Kč, výprodej v sekáči – 4x 50 Kč, 2x 100Kč – a najednou vaše skříň praská ve švech!

Noun 1. a shopaholic [shop·a·hol·ic] is a person that loves shopping, and might even be addicted to it.

Během studia na střední jsem většinou jezdívala nakupovat tak jednou za čtvrt roku do většího nákupního centra nedaleko našeho malého města. U nás to pak jistily právě ty skvělé sekáče, kde se za pár kaček objevovaly skutečné skvosty! Ale – znáte to, 50,- sem 100,- tam a najednou vaše skříň praská ve švech!
Nyní ale pozoruji, že se moje nákupní chování hodně změnilo.

A Póle, drahý, vím že teď budeš mít námitky. A tak se veřejně přiznávám – v červenci jsem nakupovala hodně. Článek jsem začala psát na začátku května a když se k němu dnes (začátkem září) vracím, máme tu výjimku, která ale potvrzuje pravidlo. Tak jak se snažím nakupovat chytře, málo a kvalitně – občas je to prostě jinak. (A zrovna jako na potvoru v době, kdy píšete článek o tom, jak se krotíte.) A děje se to zejména v případě, když konečně najdete ty kousky, které dlouho potřebujete a navíc jsou v obrovské slevě a dokonale vám padnou! Třeba dvoje skvělé jeany, zdravotní sandálky, lehké letní topy, šifonovou khaki košili nebo sportovní tenisky. Skvělý byl i nákup obyčejné černé kabelky podobné malému kufříku a velké kožené shopper bag. Zlákaly mě i bílo-černé perleťové brýle, které ale teď nosím nonstop.

Takže zase zpět – moje nákupní chování se hodně změnilo. Ano, neustále sice záložka „saved items“ na Asosu ukazuje číslo 190 :D a tlačítko „save for later“ je můj hodně dobrý kamarád, ale ve výsledku si téměř nic neobjednávám. Věci mám uložené, občas na ně koukám, ale nakonec zjistím, že je nepotřebuju – sice chci, ale nutně nepotřebuju. Snažím se nakupovat věci praktické, nadčasové a lehce kombinovatelné. (Ne vždy se mi to daří, ale troufnu si říct, že jsem se v tom rozhodně zlepšila!) Nepovažuji se ani za člověka, který jde nakupovat a domů si odnáší třeba 6 nových kousků. To se mi stalo snad jednou. (Haha, zrovna letos v červenci.)

A shopping spree Goin to a mall and blowin all ur money on everythin u can get ur hands on… Especially the essentials like clothes, jewelry, and makeup.

Zároveň nedokážu utratit větší obnos najednou a koupit si drahou věc (oblečení, doplňky), ač si to třeba mohu dovolit. Nedokážu tedy říct, zda budu mít někdy v šatníku kabelku Marc Jacobs, hodinky Michael Kors nebo brýle Prada. Obecně nerada kupuji drahé věci. Snažím se nacházet zajímavé kousky do 1 000 Kč a méně. Občas sice moje srdce zaplesá po nějaké dražším kousku /viz. neoprenová sukně, která mi za 799,- ve slevě prostě stále přijde neskutečně drahá – a ano nakonec mají moji velikost za 299,- DAMN IT!/ a já ho musím mít. A když už taková situace nastane, musím si být 100% jistá, že kousek unosím déle než dvě sezóny. Mám na to osvědčený trik – kousek si koupím, doma ho porovnám se stávajícím šatníkem a pár dní na něj koukám. Pokud ho pořád miluju, odstřihávám cedulky a okamžitě vyrážím ven! :) A funguje to. Ráda ale naopak investuji do obuvi. Zatím jsem to takto udělala se zimníma kozačkama a vyplatilo se – skvěle slouží už 4 sezóny.

Moc by mě zajímalo, jak to máte Vy!
Budu tedy ráda, když se se mnou o Vaše zkušenostmi podělíte dole v komentářích.

PS: Co se chystám ještě vylepšit a změnit je organizace šatníku. Vypadá to, že budeme dokupovat další komodu a pojízdný věšák zachováme pouze jeden – kam budeme umisťovat oblečení se sklonem k velké mačkavosti – tedy šaty, košile, kabáty a bundy. Čeká mě velká tak reorganizace, kde se ukáže, na kolik je šatník kvalitně poskládám a co mi chybí, popřípadě zbytečně leží na dně skříně. Držte mi palce, ať je zbytečností co nejméně! :)