MBPFW 2013 day 3 / Jakub Polanka

Jakub Polanka / MBPFW 2013

Jakub Polanka. Kolekce Belleville. Inspirovaná 77. admnistrativním okrskem v Paříži. Belleville. Zažito na vlastní kůži na jaře, kdy jsem Paříž navštívila poprvé. A nedivím se. Byla jsem tam poslední den a ten rozdíl, ta jiná atmosféra, to „charisma“ na Vás dýchne. Belleville je spíše takové vlastní město ve městě. Špinavý a multikulturní okrsek za zrcadlem světlé Paříže. Každý roh, ulička, dlažební kostka. A každý člověk. A občas máte i strach. Jakub reaguje na aktuální situaci v Paříži (a v podstatě celé Francii). Už víte?

Jakub Polanka / MBPFW 2013photos by starscom.cz

straight pose photos by starscom.cz

Hlavní téma kolekce – multikulturní proměny Paříže. Muslimská kultura. Arabové a menšiny. Podívejte se na celou kolekci od 6:20 minuty videa. Od počátečního entrée odkazující na předsudky vůči muslimům se skvělým songem Sweet Nothing, který k němu seděl jako hrnec na.. po závěrečné defilé, které přímo reflektuje to, co se ve Francii v posledních letech událo. Kolekce obsahuje 41 ucelených modelů, mezi kterými najdeme mnoho odkazů na kulturu Belleville – velké gangsta kšiltovky, čínské nápisy, řezníkovy zástěry či kapuce trhovců. Barevnost je definována zašedlou bílou, šedou či béžovou a kontrastní červenou či královskou modrou.  Nechybí ani prvky z muslimské kultury – velké pokrývky hlavy kefíja (u nás spíše známé jako arafatky nebo palestiny) využité nejen jako pokrývky, ale zejména jako látky, pánské pantofle balgha nebo zelená barva na výšivkách.

Osobně jsem Polankovou poslední kolekcí velmi nadšena. To ostatně potvrzuje i galerie 54 fotografií níže. Nedokázala jsem se prostě rozhodnou, které vybrat.
PS: jsem stále absolutně unešena výběrem hudby! Ostatně jako vloni.